Ekoš je tu pro školáky

Ekoš je vybíravá popelnice, takže vám hned tak něco nezbaští. Pečlivě si totiž vybírá jenom ty odpadky, které už opravdu není možné vytřídit. Snaží se k tomu přivést i ostatní koše a popelnice. Nemá rád, když se zbytečně plýtvá. Zato je velký fanda třídění. Ostatně představí se vám sám.

Ahoj, já jsem Ekoš
a jsem váš nový průvodce světem odpadů /a ukážu vám, že odpady jsou docela dobrodružný obor. Co jsou odpady? Co s nimi? Můžeme udělat něco pro to, aby jich nebylo tolik? Jak je správně vytřídit? Co se z nich dá vyrobit? A co s těmi, které už neumíme využít?

KOLIK? Je spočítáno, že každý člověk vyhodí za rok asi 400 kilogramů odpadu. Umíte si takovou hmotnost představit? Tolik váží například lední medvěd! A to mluvím jenom o odpadu z našich domovů. Ještě mnohem více odpadu vzniká v továrnách, obchodech, nemocnicích nebo kancelářích, další vyhazujeme na ulici, na hřištích, ve školách a podobně.

PŘEMÝŠLÍTE O ODPADECH? Protože odpadů je velké množství, je důležité o nich přemýšlet a „vyrábět" jich co nejméně. Přemýšlejte o odpadech třeba při nákupu. Zkuste si vybírat zboží, které není zbytečně zabaleno do mnoha vrstev plastu. Nemusíte také kupovat PET láhve s vodou, protože voda z kohoutku je stejně kvalitní.

CO S NÍM a KAM S NÍM? Někdy to zkrátka bez odpadu nejde. Když už tedy odpad máme, je důležité vědět, co s ním máme udělat, jak ho správně vytřídit. Když totiž odpady správně třídíme, ještě se z nich dá leccos vyrobit.

SOUTĚŽE pro všechny Ekošáky!

soutěž TŘÍDÍME BIOODPADY? Přihlaste se do soutěže
soutěž MÁME DOMA NEBEZPEČNÝ ODPAD? Soutěž o nejlepší návrh plakátu, k této soutěži potřebujete více informací.
Přihlaste se do soutěže do 23. 9. 2016 na info@papirzapapir.cz

UKÁZKY z Ekošova pracovního sešitu