eko projekt pro ŠKOLY

Jednorázové i průběžné sběry ve školách

Přicházíme s novou myšlenkou školního sběru papíru. Originální projekt s názvem PAPÍR za PAPÍR je určen všem mateřským, základním a středním školám. Představuje jednoduchý princip s ekologicko-výchovným efektem: Za nasbíraný papír od nás žáci a studenti dostanou nové školní potřeby vyrobené z recyklovaného papíru, které si vyberete z naší nabídky. Uvidí tak okamžitý efekt recyklace a přispějí k ochraně životního prostředí.

Projekt vznikl v Olomouckém kraji a na základě velmi pozitivních ohlasů se postupně rozšiřuje do všech regionů České republiky. Zatím se zapojilo několik desítek škol.

Kdo jsme? (O projektu)

Efekt přímé recyklace
Projekt PAPÍR za PAPÍR má oproti běžným sběrům papíru hned několik výhod: Jednou z nich je vzdělávací a výchovný efekt - dětem se názorně vštěpují principy třídění a recyklace. Za papír, který škola nasbírá, dostane v adekvátní hodnotě výrobky z recyklovaného materiálu - od kreslícího kartonu přes papír do tiskáren až po sešity.

Pohoda - průběžný sběr, kontejner u vás ve škole
Sběr je průběžný, ne jednou nebo dvakrát ročně (ačkoli tyto jednorázové sběry mohou probíhat paralelně s projektem). Rodiče a děti tak doma nemusí skladovat velké balíky papíru a komplikovaně je odvážet do školy. Děti mohou nosit papír doslova po kusech v aktovkách. Přímo do prostor škol totiž umístíme klasické modré kontejnery na papír, vybavené navíc jednoduchým měřidlem, aby bylo možno odečítat objem nasbíraného papíru. Nádoba je tak k dispozici samozřejmě i pro veškerý papírový odpad, který vznikne při školní činnosti.

Příležitost pro eko-týmy
Pokud se škola zapojí do projektu PAPÍR za PAPÍR, většinou se ho ujímají eko-týmy, anebo pedagogové, kteří se zabývají ekologickou výchovou," popisuje praktickou podobu spolupráce firmy SITA CZ se školami autor projektu Tomáš Matela. „Aktivní podpora ze strany školy je nezbytná. Aby měl projekt potřebný efekt, je třeba žáky pro myšlenku přímé recyklace získat. Děti musí vědět, že mají na svém stole produkt alespoň částečně vyrobený z jejich sběru," dodává. Recyklované výrobky jsou produkovány výhradně v ČR. Tímto způsobem firma podporuje české výrobky a také životní prostředí díky snižování emisí při přepravě.

Praktická výuka
Zapojeným nejlepším školám nabízíme exkurze do našich provozů - třídíren, kompostáren, spaloven atd., kde se žáci a studenti dozvědí zajímavé informace o odpadech a dají si spoustu jednotlivých informací o odpadech do souvislostí.

JEDNORÁZOVÉ SBĚRY
Jednorázové sběry jsou vhodným doplněním projektu PAPÍR ZA PAPÍR. Proto jsme vyhlásili jarní a podzimní soutěž mezi přihlášenými školami. Chcete se
Pokud vás oslovil projekt PAPÍR za PAPÍR a/nebo byste se chtěli zapojit, obraťte se na nás prostřednictvím kontaktů.